Connect with us

Güneş Gözlüğü

Ray-Ban güneş gözlüğünü orjinal olduğunu nasıl anlarız?

Published

on

Ray-Ban güneş gözlüğünü orjinal olduğunu nasıl anlarız?

Ray-Ban markasının geçmişi 1940’lara dayanmaktadır. O sırada ünlü Aviator güneş gözlüğü modeli doğdu. Amerikan pilotları için tasarlandı, ancak siviller arasında hızla büyük bir popülerlik kazandı. 1999’da İtalyan Luxottica Group, Ray-Ban markasını satın aldı ve üretimi Amerika Birleşik Devletleri’nden İtalya’ya taşıdı. O zamandan beri, marka daha da tanınan gözlük modelleri ve hayranları kazandı.

Ray-Ban güneş gözlüğünü orjinal olduğunu nasılRay-Ban, neredeyse 70 yıllık tarihi boyunca dünyanın en ünlü, ikonik güneş gözlüğü ve çerçeve markası haline geldi. Ne yazık ki, kalpazanlar, en ünlü Ray-Ban modellerinden büyük miktarda sahte (sahte) yayınlayarak bundan güçlü ve büyük bir şekilde yararlanıyor. Sonuçta, bir marka ne kadar popülerse, o kadar çok taklit ürün üreticisi ondan para kazanmaya çalışır.

Büyük olasılıkla, orjinal Ray-Ban kullandığını düşünen birçok insan aslında sahtesini kullandığının farkında bile değil. Ancak bir kopya ilk bakışta ne kadar kaliteli olursa olsun, popüler bir markayla aynı miktarı ödemek yine de utanç verici. Ek olarak, sahte ile sadece paranızı değil, aynı zamanda bir insanın sahip olduğu en değerli şeyi de riske atarsınız. “Sağlık” Sahte satıcılar, gözlüklerinin Ray-Ban ürünleri kadar UV ışınlarına dayanıklı olduğunu garanti edemezler. Bu nedenle, Ray-Ban orijinallerinin sahtelerden ne kadar farklı olduğunu görelim.

Ray-Ban güneş gözlüğünü orjinal olduğunu nasıl anlarız?

Güneş gözlüğü maliyeti

Yetersiz derecede düşük bir fiyat, genellikle sahte olanı ayırt etmeye yardımcı olur. Ray-Ban’ın orjinal modellerinin piyasadan 500 liraya satın alınamayacağı açıktır. Ancak orijinal fiyata sahte satmaya çalışan mağazalar ve online satıcılar var. Bu durumda, çeşitli indirimler ve promosyonlar ilk alarm zili olabilir ve sizi anıltabilir. Gerçek şu ki, Luxottica ve buna bağlı olarak resmi satıcılar ürünlerde asla% 60-80-90 gibi indirim yapamazlar. Bu onlar için karlı değildir aksine zarar dahi ederler. Teknik olarak bir firma ya da online satıcı %50 dahi indirim yaptığını beyan ediyorsa; iki seçenek vardır. 1) Ürün sahte 2) Liste fiyatı önce yükseltilip ardından indirime gidilerek, sizi yanıltmaya çalışıyor demektir. Farklı bir açıdan bakacak olursak; sezon sonu adı altında düzenlenen bir kampanya da bir optik mağazası Ray-Ban ürünlerini de dahil ederse ve yüklü miktarda bir stok sunarsa; sezonda kazandığı tüm kârdan da zarar etmiş olacaktır.

Gözlük alırken mağazaya çok dikkat etmelisiniz. Instagram’a veya diğer sosyal ağlara güvenmeyin. Örneklerinde de gördüğümüz gibi online satıcıların bir çoğu, Luxottica garanti belgesi sunmak yerine, x bujiteri, x ithalat ihracat vb. garanti belgesi vermektedir. Dünyanın her yerinde Ray-Ban garanti belgesi üzerinde Luxottica ibaresi mevcuttur.

  • Ray-Ban markasının adı bir mağazada veya alan adında kullanılamaz, bu Luxottica’nın resmi bir gerekliliğidir. Web sitesi tasarımında RB logolarının kullanılması da yasaktır.
  • Luxottica’nın bir başka gerekliliği de, resmi bayinin ürün yelpazesinde sadece Ray-Ban ürünlerini değil, diğer şirketleri de temin etmesi gerektiğidir. Bu nedenle, eğer bir nokta sadece RB ticareti yapıyorsa, bu düşünmek için bir sebeptir.
  • Ürün çeşitliliğine dikkat edin. Kural olarak, sahteciler yalnızca aynı “Aviator” ve “Wayfarer” gibi en popüler gözlük modellerini taklit eder ve satarlar. Oysa yetkili bir satıcı, optik çerçeveler dahil olmak üzere çeşitli modeller bulundurabilirler ise de bu tek başına bir kriter değildir.
  • Yetkili bir bayi, resmi Ray-Ban web sitesinin kataloğunda bulunan herhangi bir model veya yedek parçayı (lensler, kılıflar, saplar vb.) sipariş üzerine getirme fırsatına sahiptir. Sahte ürün satıcıları için bu durum mümkün değildir. Bir yedek parça sipariş etmek istediğinizde bahaneler uyduracaklar (bu model üretimden kalktı vs.)

Ambalaj ne olmalı

Mağazaya güvenseniz bile, tam olarak ne için ödeme yaptığınızı bilmek için gözlüğün kendisine dikkat etmeniz gereksiz olmayacaktır. Ambalajla başlayalım. Tüm gözlük ve çerçeve modelleri 17 cm uzunluğunda ve 5,5 cm genişliğinde standart bir karton kutuda satılmaktadır. Çoğu modelin gri ambalajı olacaktır. Bazı modellerin (Tech, Craft) siyah kutuları, sınırlı koleksiyonları vardır. Kutu iki ucundan farklı yönlere açılır. Oysa sahte üreticiler açılma yönünü genellikle aynı yapar.

Paketin sonunda, ürünle ilgili önemli bilgiler içeren bir etiket bulunmaktadır: barkod, ürün numarası, cam rengi ve çerçeve ekartmanı/nazal. Kutu üzerinde model no  7 karakterden oluşmaktadır. İlk 3 karakter 0RB ardından modeli tanımlayan 4 numara vardır.  Bu veriler, gözlüğün sol şakağındaki oyulmuş işaretlerle tam olarak eşleşmelidir.

Kılıfın sol dış kısmında bir Ray-Ban baskısı vardır. Siyah kılıflarda altın rengi ve kahverengi kılıflarda siyah baskılı olarak bulunuyor. Ve kılıfın içinde neredeyse algılanamayan bir “Case made in China” yazısı olacak, çünkü tüm Ray-Ban aksesuarları Çin’deki fabrikalarında üretiliyor.

Kılıfa ek olarak, kutuda bir Ray-Ban kitapçığı ve Ray-Ban logosu bulunan açık gri yumuşak bir bez yer alacak. Broşüre dikkat edin. Net baskılar ve kaliteli resimlerle parlak kağıda iyi basılmış olmalıdır. En ufak kusurlar, hatalar ve yanlışlıklar sahte olduğunu düşünmek için bir sebeptir.

Ambalajı değerlendirirken duyularınıza güvenin. Size çok parlak veya tersine çok donuk, kötü bir şekilde katlanmış, kılıftan dışarı çıkan iplikler veya dikişler kötü işlenmiş gibi görünüyorsa tüm bunlar satın almayı reddetmek için bir nedendir.

14631331_22845536_1000.jpg

Logolar ve işaretler

Ambalajın taklit edilmesi nispeten kolay olsa da, gözlüklerin üzerine kazıma, sahtecilerin üstesinden gelmek için çok daha zordur. Orijinal Ray-Ban çerçeveleri hangi işaretler olmalıdır?

  • Yukarıda bahsedildiği gibi, orijinal Ray-Ban gözlüklerinin sol sapında, ambalajdaki bilgiler kopyalanacaktır : kişisel model numarası, cam rengi ve çerçeve boyutu. (RB3025 001/4F 58-18) Bu koddaki her sayının kendi anlamı vardır, dolayısıyla deşifre edilemeyen bir tür anlamsız harf ve sayı kümesi görürseniz, bu sahtedir.
  • Sağ sapın iç kısmında menşe ülke bilgisi kazınmıştır. Modele bağlı olarak İtalya veya Çin olabilir. Örneğin, “Aviator” yalnızca İtalya’da üretilmektedir.
  • Gözlüğün sol lensi lazerle RB harfleriyle kazınmıştır. Hem içeriden hem de dışarıdan belli olur. Harfler boya ile uygulanırsa, bu% 100 sahtedir, çünkü orijinal sadece oyulmuştur. Ancak, Ray-Ban Blaze Cat Eye gibi lens üzerinde gravür bulunmayan birkaç model olduğunu unutmayın.

Süper popüler Aviator modelinden de bahsetmeliyiz. Luxottica, sahte tüccarların ana hedefi olduğu için “Aviator” için daha fazla koruma önlemi aldı. Bu modelin iç tarafındaki lensler arasındaki köprü üzerinde ek bir gravür vardır. Daha önce “Ray-Ban” kelimeleri ve çerçevenin boyutunu gösteren 4 rakam vardı. Buraya 2018’den beri “Ray-Ban Made in Italy” yazısı kazınmıştır. Ama günümüzde hala Ray-Ban in Aviator serisini çok fazla üretmesinden dolayı hâlâ piyasada köprü üzerinde ekartman bilgileri yazan ürünler bulunmaktadır. Aviator’da ayrıca iç taraftaki metal burun pedlerine kazınmış RB vardır. Bu gravür, taklit edilmesi en zor olanıdır, bu yüzden birçok sahte üretici onu görmezden gelir.

Çerçeve malzemesi

2020-11-25_13-50-15.pngRay-Ban çerçeveleri çoğunlukla plastik veya metaldir. Sınırlı sayıda üretilen ahşap modeller bazen üretilmektedir. Her durumda, çerçeve ne yapılırsa yapılsın kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Plastik çerçeveler sağlam ve dikkatlice cilalanmış bir asetat parçasından yapılmıştır, bu nedenle orijinal camlarda herhangi bir yapıştırıcı, kıymık, sürtünme veya başka kusurlar olamaz. Yapıştırıcı bir yerde görünüyorsa veya parçalardaki montajlar açıkça görülebiliyorsa, bu kesinlikle sahtedir ve en iyi kaliteden uzaktır.

Çerçeve şeffafsa, orijinal Ray-Ban modellerinin saplarında bir çubuk görülebilir. Şirket, kırılgan oldukları ve uzun ömürlü olmayacakları için güçlendirilmemiş çerçeveler üretmemektedir.

Metal çerçeve alışverişi yaparken küçük detaylara dikkat edin. Tüm cıvatalar ve menteşeler sağlam ve yerinde sağlam olmalıdır. Saplar gevşek olmamalıdır.

Çerçeve rengi

Ray-Ban, gözlüklerini oldukça geniş bir renk yelpazesinde üretir ve bu hem çerçeveler hem de lensler için geçerlidir. Mevsimsel sınırlı sürümler özellikle sıra dışı renklere sahip olabilir. Ancak herhangi bir modelin tüm olası renkleri markanın resmi web sitesinde görülebilir : https://www.ray-ban.com/

Eğer aklınızda bir şüphe olursa; örneğin farklı bir model numarası ya da cam rengi, web sitesindeki modeli kontrol etmeniz yeterlidir. Orijinal ya da sahte satın alacağınızdan emin olmanın en kesin yolu budur.

Ray-Ban güneş gözlüğünü orjinal olduğunu nasıl anlarız?

Sahte bir ürünü aldığınızdan şüpheleniyorsunuz ve eldeki kriterlerle bir neticeye ulaşamazsanız izlemeniz gereken iki yol var.

  • Bulunduğunuz şehirde; çevrenizde güzel referansları olabilecek ve herkes tarafından güvenilirliğine inanılan bir optik firmasından destek almak.
  • Ürünü garanti belgesi ile birlikte İzmir’deki Luxottica fabrikasına göndermek. Ürünün sahte olması durumunda; Luxottica satan firma ile ilgili yasal işlem başlatmak için ürünü tekrar göndermeyecektir ama ürünün sahte olduğuna dair antetli kağıda yazılmış bir açıklama gönderecektir.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.