Connect with us

Gözlük

Neden progresif camlı gözlüğe ihtiyacınız var?

Published

on

Neden progresif camlı gözlüğe ihtiyacınız var

Presbiyopi başlayan insanlar, herhangi bir basılı maddeyi okurken, sayfaları gözlerinden rahat bir mesafeden, hatta belki bir kol boyu mesafeden uzaklaştırmak zorunda kalırlar. Miyopi olan kişiler ise aksine metni veya resimleri net bir şekilde görmeye başlamak için yüzünü mümkün olduğunca sayfaya yaklaştırmaya çalışır.

Bu tür sapmaların nedeni, merceğin yaşa bağlı olarak sertleşmesi, farklı mesafelerde bulunan nesnelere uyum sağlama ve bunlara odaklanma yeteneğini kaybetmesidir.

Sonuç olarak presbiyopinin gelişiminin ilk belirtileri okuma güçlüğüdür. Daha sonra bir kişi, bir göz doktoru tarafından seçilen gözlüklerin, farklı mesafelerdeki metin veya nesneleri sorunsuz bir şekilde incelemesine izin vermediğini not eder. Bu nedenle yakın ve uzağı düzgün görebilmek için kullanıcının farklı gözlükler kullanması gerekir.

Bu durumdan çıkış yolu, progresif gözlük olacaktır.

Önemli! Progresif (çok odaklı) lensler, farklı mesafelerde görüşü düzeltmek için tasarlanmıştır.

Progresif Optiğin Yapısı

Neden progresif camlı gözlüğe ihtiyacınız var? Presbiyopi başlayan insanlar, herhangi bir basılı maddeyi okurken, sayfaları gözlerinden rahat bir mesafeden, hatta belki bir kol boyu mesafeden uzaklaştırmakBu tip gözlük camları, imalatında en son teknolojik gelişmelerin kullanıldığı detaylı tasarım yapılan bir camlardır. Böyle bir merceğin üst kısmında, merkezi göz bebeğinin karşısında olan bir uzak mesafe bölgesi vardır. Bir kişi mesafeye bakarken her zamanki gibi progresif camlı gözlük kullanır.

Progresif gözlük camının altına yakın bir yerde okumak veya çalışmak için, üst mesafe bölgesinden daha büyük bir güce sahip bir bölge vardır. Bu ek, presbiyopik hastaya iyi yakın görüş sağlar. Bu nedenle, yakın mesafeden okurken veya başka işler yaparken, bakışların aşağıya indiği progresif gözlük camının alt kısmını kullanmak gerekir.

Uzaklık ve yakın görüş bölgeleri, gözlük camının optik gücünün minimum değerden (yukarıda) maksimum değere (aşağıda) yumuşak bir şekilde değiştiği sözde ilerleme koridoru ile bağlanır.

İlerleme koridoru yalnızca 10-20 mm uzunluğundadır. İlerleme koridoru denir çünkü ara mesafelerde net görüş ancak oldukça dar bir alandan bakılarak elde edilebilir. Sadece birkaç milimetre genişliğindedir. Yanlardaki “koridor”, büyük görsel çarpıklıklar nedeniyle görüşe uygun olmayan alanlarla sınırlıdır.

Prensipte ilerleme koridorunu önemli ölçüde genişletmek ve bu çarpıklıkları tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Ancak uygulamanın gösterdiği gibi, modern progresif gözlük kullanan insanların çoğunluğu, bu tür gözlükleri orta segment olanlar da dahil olmak üzere tüm mesafelerde mükemmel şekilde kullanıyor. Acemi kullanıcılara, yandan bakarken başlarını gözlem nesnesine doğru çevirmeyi unutmamaları ve böylece görüş hattının ilerleme koridorundan geçmesi ve ona çevre bölgelerden bakmaya çalışmaması tavsiye edilir.

Aşağıdaki progresif gözlük camı türleri vardır:

 1. Standart – Bifokal Gözlükler, evrensel boşluklar kullanılarak bir reçete ile yapılır. Kullanışlı bölgelerin genişliği minimumdur. Ancak bu tür gözlükler en düşük maliyetle ayırt edilir.
 2. Optimize edilmiş – Çalışma alanlarından biri şablon olarak kalır, otomatik çalıştırma hastanın bireysel parametrelerine göre yapılır. Optikler arasındaki fark, geniş görsel alanlar ve artan konfordur.
 3. Multifokal camlar en pahalı lenslerdir. Net görüş alanları maksimumdur, diyoptri belirli bir kullanıcı için ayarlanır.

Bireysel parametrelere ve özelliklere göre progresif gözlük camı seçimi

Bu tür lenslerle gözlük kullanımının olabildiğince rahat olması için, dikkatlice seçmeniz gerekir. Bunun için:

 1. Uzak görme keskinliği belirlenecek; görme oranı çok düşük olan kişilerde progresif cam çok faydalı olmayacaktır. Onun için görme oranı yüksek olmalıdır.
 2. Merkezden merkeze mesafe belirlenir. Gözlerin önünde lenslerin doğru pozisyonunu sağlayan göz bebekleri merkezleri arasındaki mesafe;
 3. Ekleme koridoru hesaplanır. Uzak ve yakın görüntüler için düzeltme değerleri arasındaki diyoptri farkını belirleyen bir parametre. Yani, ekleme, yakın mesafedeki nesneleri görüntüleme olasılığını dışlamadan uzak görüşünü tamamlamak için gerekli olan optik gücü belirler. (Örneğin, mesafe için diyoptriler  +1.0 ve yakın – +2.0 için bir gösterge varsa, ilave göstergesi 1.0 olacaktır. Parametre ADD kısaltması ile gösterilir);
 4. Pantoskopik açı ölçülür – çerçeveyi meydana getiren gövde ile saplar arasındaki açı;
 5. Tepe mesafesi hesaplanır – göz bebeğinden camın en alt noktasına.

Mümkün olduğunca doğru bir şekilde gerçekleştirilen ölçümler, takılması son derece rahat olan ve her mesafede net görüş sağlayan gözlükler oluşturur.

Progresif camlı gözlük takmak için kontrendikasyonlar

 • Katarakt – merceğin bulanıklaşması nedeniyle odaklanma bozulur ve istenen alana bakış yönü sağlanamaz.
 • Nistagmus, istemsiz salınımlı göz hareketleri ile karakterize bir patolojidir.
 • Anizometropi – farklı gözlerde farklı görme keskinliği.
 • Şaşılık – görsel eksenlerin paralelliği ihlal edildiğinden, gözler aynı anda merceğin farklı kısımlarını görecektir.

Önemli! Kesinlikle her progresif gözlük kullanıcısı, yeni optiğe tam olarak alışmak için zaman harcamak zorunda kalacaktır. 

Progresif gözlük camlarının artıları ve eksileri

Herhangi bir karmaşık teknolojide olduğu gibi, multifokal camların bir takım artıları ve eksileri vardır. Kullanıcı, her bir faktörü bağımsız olarak değerlendirmeli ve progresif gözlük satın almanın ve kullanım rahatlığının fizibilitesini belirlemelidir.

Eksiler:

 1. Bifokal lensli geleneksel camlara kıyasla yüksek maliyet;
 2. Kaçınılması mümkün olmayan bir adaptasyon dönemi. Muayene esnasında doktorun net diyoptrileri reçete etmesi, gözlükçünüzün mesleğiniz ve kullanım alanınıza uygun camı tavsiye etmesi, odak ölçümünün işinde uzman bir gözlükçü tarafından yapılıp montajlanması adaptasyon süreci sonunda uyu sağlamanız için en önemli etken. Tüm çabanıza rağmen adaptasyon sağlayamadıysan muayeneden, montaja kadar olan aşamalardan birisinde problem var demektir.
 3. Seçim zorluğu – bir uzmanı ziyaret etmek, gözlerin dikkatlice incelenmesi ve uygun bir çerçeve ve lens seçimi için zaman harcamak gerekir;
 4. Genel görüntüyü bozacak lenslerin kenarlarında kör noktalar;
 5. Bir nesneyi görüntülemek için başınızı aşağı eğmeniz veya nesneye doğru dönmeniz gerekir.

Önemli! Adaptasyon süresi boyunca, araba ve iş makinesi kullanıren dikkat etmek gerekmektedir.

Artıları:

 1. Farklı mesafelerde eşzamanlı görüş düzeltmesi, geleneksel gözlük düzeltmesi birkaç optik çiftinin varlığını ima eder: uzak ve yakın. Ve bifokal gözlüklerin aksine, progresif gözlük camları, gözlerden orta mesafelerde bulunan nesneleri net bir şekilde görmenizi sağlar.
 2. Yakındaki bir nesneden uzaktaki bir nesneye bakıldığında, görüntüde görsel rahatsızlığa neden olabilecek herhangi bir “atlama” hissi yoktur (bifokal lensler için tipiktir).
 3. İmalatında sadece görme keskinliği değil, aynı zamanda düzeltici optik takma şekli de dikkate alınan bu tür lenslere sahip bireysel gözlükler sipariş edebilirsiniz. Modern teknolojiler, tarif verilerinin, gerekli tüm parametrelerin hesaplandığı bir bilgisayar programına girilmesini mümkün kılar.
 4. Polikarbonat, plastik, cam; fiyat için uygun bir seçenek seçmenize izin veren farklı malzemelerden cam üretimi mümkündür.
 5. Presbiyobi 40 yaş üzerinde başlasa bile bazı özel durumlarda çocuklarda da görülebilir ve progresif gözlük camları her yaşta kullanılabilir.
 6. Multifokal camlarda, bölgelerin sınırları kesinlikle fark edilmez. Lensin bir merkezden diğerine geçişi çıplak gözle fark etmek imkansızdır.
 7. Ek kaplamalar kullanmak mümkündür. Mavi ışık blokajlı, ultraviyole korumalı, buğulanmadan vb. dış etkenlerden koruyacak filtreler tercih edilmeli.

Neden progresif camlı gözlüğe ihtiyacınız var

İnsanlar meslekleri, yetenekleri ve çalışma alanlarına göre özellikle gözlük seçimi konusunda titiz davranmalıdır:

 • Tıp alanındaki ve benzer alanlardaki çalışanlar – doktorlar, güzellik uzmanları, kuaförler, manikürcüler vb.
 •  Herhangi bir özel sürücü ve operatör. teknoloji;
 •  İşi özel hassasiyet gerektiren kişiler; kuyumcular, kuaförler, terziler, araba tamircileri vb.

Bu durumda, kullanıcıların özel progresif gözlük camları sipariş etmesi gerekir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.