Connect with us

Göz Sağlığı

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

Published

on

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

Güneş, doğamız için olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır. Bütün canlılar ve özellikle insanlar için büyük hayat kaynağıdır. Bu duruma ek olarak yaydığı ultraviyole ya da diğer ismi ile mor ötesi ışınlar gözümüze ciddi ölçüde hasar vermektedir. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanmak, göz sağlığımız için önem arz eden bir gerekliliğe bürünmektedir.

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız? GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN FAYDALARI NELERDİR ?

En çok faydası az önce bahsettiğimiz ultraviyole ışınlarından korumasıdır. Ayrıca güneş gözlükleri gözümüzdeki kontrast duyarlılığının artmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı daha net ve kaliteli bir görüş elde etmekteyiz. Ve son olarak güneş ışınlarının sebep olduğu yansıma ve/veya parlaklığın dağılmasını sağlamaktadır.

  • UV ışınlarından koruması
  • Kontrast duyarlılığının artması
  • Net ve kaliteli bir görüş
  • Yansıma ve parlaklık önlemesi

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ 

Güneş gözlüklerini alırken temel olarak iki maddeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Birincisi ve en önemlisi ‘cam kalitesi’ , ikincisi ise gözlük çerçevesinin kalitesi.

Ultraviyole filtrelemesi için kaliteli bir maddeden yapılması önemlidir. Örneğin; organik camlar çam ağacının reçinesinden üretilmesi halinde zararlı ışınların göze girmesini tamamen engelleyecektir. Estetik görüntüsü dışında ışığın göze girebileceği yerleri kapatması ve ihtiyaca bağlı olarak konforlu ve rahat olmalıdır (spor yapanlar için).

Sap uzunluğuna ve gözlüğün genişliği doğru seçilmelidir. Aksi takdirde iki türlü de gözlük daima yüzünüzden düşecektir. Özellikle katarakt, sarı nokta ve konjonktivit hastaları kesinlikle tam korumalı güneş gözlükleri kullanmalıdırlar. UVA ve UVB korumalı olmalıdır.

Gözlük kullanırken dikkat etmemiz konusunda ise;

  • Gözlüğü tek elle takıp çıkartmamak
  • Gözlüğü kesinlikle kafamıza takmamalıyız
  • Güneş gözlüğü mümkün olduğunca gözümüze yakın olmalıdır, burun ucunda kullanılmamalıdır. 

Her kullanımdan sonra yıkanmalı ve güzelce kurulanmalıdır. Aksi halde terimizdeki tuz oranına bağlı olarak ya oksitlenir ya da malzeme kurur. 

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

ÇOCUĞUMUZA NASIL BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALMALIYIZ ? 

2-3 yaşından itibaren çocuklarımız güneş gözlüğü takabilir. Sektör çocuk gözlüklerine daha fazla önem vermektedir. Bu yüzden çoğu tam UV korumalı ve polarize camlardır.

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

 

Polarize camların kontrast gücünü videoda daha net görebilirsiniz.

Optik Türk Editör

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.