Connect with us

Gözlük

Mavi Işık Korumalı Gözlükler

Published

on

Mavi Işık Korumalı Gözlükler : Nasıl çalışır? Ne kadar etkili? Kimlerin kullanması gerekir?

Günde 4 saatten azını bilgisayar veya akıllı telefon ekranında geçiren birini bulmak zor. Bilgisayarlar ve araçlar bize çalışma, çalışma, iletişim ve eğlence için birçok fırsat sunar. Ama bizi yorgunluk, migren, uyku problemleri ve bulanık görme ile de “ödüllendirebilirler”. Şu anda bile bu satırları okurken ekrandan gelen radyasyondan olumsuz etkileniyorsunuz. Ancak alarmı çalmayın ve teknolojinin bu zararını boykot etmeyin, çünkü gözlerinizi korumanın etkili bir yolu vardır.

Mavi Işık Korumalı Gözlükler

Mavi Işık Korumalı Gözlükler : Nasıl çalışır? Ne kadar etkili? Kimlerin kullanması gerekir?

Bilgisayarlar gözlerinize nasıl zarar verir?

Herkes ekran karşısında uzun süre oturmanın zararlı olduğunu bilir, ancak herkes nedenini bilmiyor. Ancak nedenleri anlamak çok önemlidir, çünkü onları etkisiz hale getirmenin tek yolu budur. Daha iyi konsantrasyon için bilgisayarda çalışırken, kişi bilinçsizce daha seyrek göz kırpmaya başlar. Bu, korneanın kuruluğuna ve yanma hissine, hatta bazen gözlerde batma hissine yol açar. Ek olarak, ekran sürekli titreşir ve bu da gözlerde tahrişe ve rahatsızlığa neden olabilir. Yanlış ekran ayarları da tehlikelidir. Çok yüksek parlaklık, yetersiz kontrast ve kötü yazı tipi boyutu. Son olarak, ekrandaki düşük görüntü kalitesinin olumsuz bir etkisi vardır. Örneğin, ayrıntıları ayırt etmek için resme bakmanız gerektiğinde hoş olmayan semptomların ortaya çıkabilir.

Ancak tek başına egzersizle başa çıkılamayacak kadar çok daha sinsi bir düşman var. Ve adı mavi ışık. Neden tehlikelidir?

 • Teknolojik cihaz ekranlarından yayılan mavi ışık dalgaları, ultraviyole ışık aynı ışık dalga boyundadır. Mavi ışığa sürekli maruz kalma, retinada dejeneratif değişikliklere neden olur ve miyopiye yol açar.
 • Mavi ışık, örneğin kırmızı veya yeşilden daha yüksek bir frekansa sahiptir. Bu nedenle daha hızlı yoruluruz ve baş ağrısına kadar gözlerimizde gerginlik hissederiz.
 • Mavi ışık melatonin üretimini engeller. Bu, güneş doğduğunda kuvvetli bir şekilde uyanmamızı ve gece olduğunda uykuya dalmamızı sağlayan doğal bir mekanizmadır. Ancak yatmadan önce yapay mavi ışık, tam tersine normal uykuyu engeller. Monitörde çalışmak biyolojik ritmi yaklaşık 3 saat değiştirir, bu yüzden akşamları uzun süre bilgisayar başında oturan bir kişi yorgun olsa bile uykuya dalmakta zorluk çeker.

Hemen hemen tüm modern cihazların yeşil ışık filtresi işlevi vardır. Mavi radyasyondan daha az zararlıdır, ancak yine de bir buçuk saat uykuya dalma sürecini değiştirir. Bu nedenle, bilim adamları, yatmadan en az birkaç saat önce cihazları kullanmayı bırakmayı tavsiye ediyorlar. Ama günün geri kalanında gözlerinizi nasıl koruyacaksınız?

Mavi ışık korumalı camlar nasıl çalışır?

Mavi Işık Korumalı Gözlükler

Bilgisayar başında rahatça vakit geçirmek ve gözlerinizi mavi ışığın tehlikeli etkilerinden korumak için koruyucu gözlük takmalısınız. İki türdendirler.

 • Genellikle sarı veya kırmızı renkli camlara sahip gözlükler mavi spektrumun etkisini başarılı bir şekilde etkisiz hale getirirler, ancak renkleri deforme ederler, bu da kullanımı zor olabilir.
 • Mavi ışığı engellemek için özel olarak kaplanmış şeffaf lensli gözlükler kullanılabilir. Geleneksel lensler geçmesine izin verirken ve güneş koruyucu lensler kısmen emerken, mavi ışık korumalı camlar mavi radyasyonun% 30 ila% 100’ünü yansıtır ve gözler için güvenli hale getirir. Bu tür lensler renkleri bozmaz, bu nedenle yalnızca bilgisayar kullanırken değil, aynı zamanda TV izleyebilir, telefondan haber akışına göz atabilir, tablette oyun oynayabilirsiniz.

Ayrıca optik mağazalarında tıbbi cihaz olarak kabul edilmeyen blue block vs isimlerle satılan hazır gözlükler; yapımında kullanılan akrilik hammadeli camlardan dolayı göz saglığına yarardan çok zararı vardır. Gözlerinizde herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız öncelikli olarak göz doktorunuzu ziyaret ettikten sonra güvenilirliğine inandığınız bir optik mağazasına giderek mavi ışık korumalı camlar hakkında destek alabilirsiniz.

Mavi ışık korumalı gözlükleri kimler kullanmalı?

Risk altında olan ve özel gözlük satın alma kararını ertelememesi gereken kategoriler vardır.

 • Bilgisayar başında çok zaman geçirenler. Günde 8 veya daha fazla saatini monitörün önünde geçirmek zorunda olan ofis çalışanları, tasarımcılar, programcılar ve benzer mesleklerin temsilcileri. Ve şu an içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı eğitimine online oalrak devam eden öğrenciler kullanmalı. Görüşünüzü zamanında korumayı düşünmezseniz, birkaç yıl içinde büyük ölçüde bozulabilir.
 • Çocuklar. Çok kırılgan bir göz mercekleri var ve kornea nihayet sadece 14 yaşında oluşuyor, bu yüzden o zamana kadar gözlerin daha fazla bakıma ihtiyacı var. Çocuklarda miyopinin ana nedenlerinden biri olan bilgisayar ve mobil radyasyonun olumsuz etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Görme problemi yaşayan insanlar. Miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve diğer problemler, gözlerinize daha fazla bakmak ve aşırı yüklenmemesi için iyi bir nedendir.

Mavi ışık korumalı camlar görmeyi koruyabilir, biyolojik ritimleri normalleştirebilir ve genellikle bir bilgisayar kullandıktan sonra ortaya çıkan yorgunluk ve halsizlik hissini giderebilir. Bu nedenle, teknolojinin yaşamla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu çağımızda, herkes koruyucu gözlük almayı düşünmelidir.

Bir bilgisayarda uzun süre çalışırken görme nasıl korunur?

Mavi ışık korumalı gözlük camları mükemmel bir görüş sunan görmeye yardımçı araçlardır. Ancak, maksimum sonuçlar için mükemmel görmeyi sürdürmenin diğer yöntemleriyle birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Mavi Işık Korumalı Gözlükler

 1. Çalışma alanınızın doğru organize edildiğinden emin olun. Ekran hiçbir durumda doğrudan pencerenin önüne yerleştirilmemelidir, aksi takdirde gözler için yorucu olan parlamadan kaçınılmayacaktır. Çünkü pencereden gelen ışık gözlere çarpamayacak kadar parlak olacaktır.
 2. Monitöre en uygun mesafe 60–70 cm’dir. Ekran göz hizasında olmalıdır, böylece başınızı eğmek veya kaldırmak zorunda kalmazsınız. Ekrandaki ideal geliş açısı 15-20 ° dir.
 3. Belinizi düz tutun. Ofis sandalyelerinin sert bir yapıda olması tesadüf değildir. Eğer eğilirseniz, öne doğru uzanırsanız veya başınızı omuzlarınıza doğru çekerseniz, boyundaki damarlar sıkışır. Sonuç olarak, kan dolaşımı bozulur ve buna bağlı olarak gözlere kan temini, göz içi basıncı artar. Bu, göz sağlığını olumsuz etkiler.
 4. Daha sık göz kırpın. Bu süreci kontrol etmek zordur, ancak en azından molalarda veya ilgilendiğiniz içeriği izlerken takip edebilirsiniz. Bu, gözlerdeki sertlik hissini önler.
 5. Damla kullanın. Kuru göz sendromuyla mücadeleye yardımcı olan özel formülasyonlar vardır. Pratikte kontrendikasyonları yoktur, bağımlılık yapmazlar, ancak tahrişi giderecek ve göz kaslarının gevşemesine katkıda bulunacaklardır.
 6. Aralar vermek. Her 30 ila 45 dakikada bir dikkatinizin monitörden ayrılması gerekir. Mola sırasında göz egzersizi yapmanız en iyisidir.

Bu arada, bir başka yararlı ipucu, göz muayenesi için düzenli olarak bir göz doktoruna gitmektir .

 

 

Gözlük seçerken nelere dikkat edilmeli

Mavi Işık Korumalı Gözlükler

Farklı üreticiler farklı lens teknolojisi kullanır. Bir mağazadaki gözlüklerin etkinliğini kontrol etmek imkansızdır. Bu ancak bir bilgisayarda birkaç saat çalıştıktan sonra anlaşılabilir. Bu nedenle gözlük seçerken öncelikle mağazanın itibarına dikkat etmelisiniz.

Lensler ise mavi ışık filtresi ile kaplama yapılmış camlar olmalıdır. Mavi-mor ışık dalgalarını yansıtır ve göze girmesini engeller. Bu tür lenslerin bir başka yararlı özelliği, parlama korumasının varlığıdır. Gözlükler, özellikle tasarımcılar, editörler, programcılar için önemli olan ekranın arkasında çalışmak için çok daha rahattır. Mavi ışık filtresi herhangi bir cama uygulanabilir : monofokal, bifokal, progresif ve daha fazlası.

Çerçeve ayrıca önemli bir rol oynar. Uzun süre içinde kalması gerekeceğinden hafif, sağlam ve güvenilir bir bağlantıya sahip olmalıdır. Gözlüklerinizi kolayca takıp çıkarabilmeniz için şakakların esnek olması önemlidir. Aksesuarı daha dayanıklı hale getirmek için bir fırsat ve istek varsa, lenslere hidrofobik bir kaplama ve anti-statik bir katman uygulatın. Bu, gözlüklerin kullanımını olabildiğince rahat hale getirecektir.

Göz sağlığı, göz ardı etmemeniz gereken bir şeydir. Tanınmış bir markadan iyi camlara sahip kaliteli bir çerçeve seçmek, görme gücünüzle ödeme yapmaktan ve sürekli rahatsızlık yaşamaktan daha iyidir.

Gözlerinize iyi bakın ve sağlıklı olun!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.