Connect with us

Lens

Kontakt lenslerinin raf ömrü nedir ?

Published

on

Kontakt lenslerinin raf ömrü nedir ve son kullanma tarihi geçmiş lensler neden kullanılmamalıdır?

Her yıl kontakt lens kullanan daha fazla insan var. Lenslerin kullanımı rahattır, göz yaralanmaları riskini en aza indirir. Ssaklaması, kullanması ve yanınızda taşıması kolaydır. Bu bağlamda, sadece göz sağlığını korumak için doğru lenslerin nasıl seçileceği konusunda değil, aynı zamanda ürünün raf ömrünün nasıl izleneceği ve zamanla yenisiyle nasıl değiştirileceği konusunda bilgiye ihtiyaç vardır. Bu yazıda kontakt lenslerin kullanım ömrü ve son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü kullanmanın tehlikelerinden bahsedeceğiz.

Ne yazık ki, birçok insan lenslerin son kullanma tarihinin olmadığına ve lenslerin bize süresiz olarak hizmet edebileceğine inanıyor. Aynen lensleri takarken görüşte değişiklik görmediğimiz sürece. Bazı insanlar, yalnızca kullanımlarının görünür etkisini artık fark etmediklerinde lensleri değiştirmeyi seçerler. Ancak sadece kendi duygularınıza güvenmek yanlıştır. Herhangi bir lensin kendi son kullanma tarihi vardır ve bu süreden sonra kullanımı gözler için güvensiz hale gelir. Tipik lens ömrü, açılmamış ambalajla üretim tarihinden itibaren dört yıldır. Üretici, son kullanma tarihine kadar ürünün güvenliğini garanti eder. Son kullanma tarihi, “yıl/ay” formatında ürünün folyo kapağına basılmıştır. Burada ayrıca, blesteri açar açmaz, böyle olmaktan çıktığını belirtmekte fayda var.

 

Ürünün folyo kapağında raf ömrüne ek olarak aşağıdaki özellikler belirtilmiştir.

  • Lens çapı;
  • Taban eğriliği;
  • Merceğin optik gücü;
  • Ürünün yapıldığı malzeme;
  • Üreticinin adı ve lens markası.

Lens alırken hoş olmayan durumlardan kaçınmak için ürünün son kullanma tarihine dikkat ettiğinizden emin olun. Daha sonra üreticinin ambalajını açtıktan sonra lensleri solüsyon ekleyerek özel bir kapta saklayabilirsiniz.

Üreticinin sağladığından daha uzun süre lens kullanımı, çeşitli göz hastalıklarının oluşmasını ve görüş kalitesini tehdit etmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş materyalde gelişen mikroplar ve bakteriler, doğrudan gözün mukoza zarıyla etkileşime girerek tahrişe, kızarıklığa, yırtılmaya ve yanmaya neden olur. Zamanla bu rahatsız edici semptomlara dikkat etmezseniz, tahriş gözlerde iltihaplanma, irin salınımı ve şişlik görünümüne dönüşür. Bunun olmasını önlemek için lens kullanımında dikkatli olmanızı, lenslerin, solüsyonların son kullanma tarihlerini izlemenizi ve sistematik olarak uzman tavsiyesi almanızı tavsiye ederiz.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.