Connect with us

Lens

Kontakt lensler nasıl takılır ve çıkarılır

Published

on

Kontakt lensler nasıl takılır ve çıkarılır

Kontakt lens kullanmaya ilk başladığınızda, takarken ve çıkarırken biraz güçlük çekebilirsiniz. Her şey alışkanlıkla ilgilidir. Bu, göze yabancı bir nesnenin dokunmasına yanıt olarak ortaya çıkan refleks olarak göüzünüzü kırpmanızdan kaynaklanıyor ve zamanla bu etki ortadan kalkacaktır.

Önemli! Gelecekte lens takma sürecini basitleştirmek için, ürünleri kullanmadan birkaç gün önce gözlerinizi eğitebilirsiniz. Ellerinizi iyice yıkamanız, göz kapaklarınızı parmaklarınızla hafifçe açık tutmanız, diğer elinizle parmaklarınızla gözün görünen beyaz kısmına parmaklarınızla hafifçe dokunmanız gerekir. Böylece dokunma bağımlılığı oluşturur. Böyle bir egzersizi sadece birkaç gün yapmak yeterlidir. Gözler buna alışacak ve lenslerin ilk defa takılmasında herhangi bir zorluk olmayacak.

Kontakt lensler nasıl düzgün takılır ve çıkarılır

Kontakt lensler nasıl düzgün takılır ve çıkarılır

Kontakt lensleri doğru şekilde takın

Prosedüre iyi aydınlatılmış bir banyoda veya aynanın yanında oturarak pencere kenarında başlamak en iyisidir.

 1. Ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. Herhangi bir nedenle bu mümkün değilse, antibakteriyel bir çözelti veya özel dezenfektan mendiller kullanın.
 2. Günlük lens kullanıyorsanız kabı veya blisteri açın. Lenslerde farklı diyoptri varsa, sol ve sağın karıştırılmaması önemlidir.
 3. Optik parçaları çıkarmak için uçlarında yumuşak silikon uçlu özel cımbız kullanın.
 4. Lensi kaptan çıkardıktan sonra, en uygun olan elinizin işaret veya orta parmağının pedine yerleştirin.
 5. Merceğin doğru konumlandırıldığını kontrol edin. Doğru yarım küre şekline sahip, bir kaseye benzer. Doğru şekilde yerleştirilmiş, kenarları yukarı doğru yönlendirilmiş lens bir kaseye benzeyecektir. Tersine çevrilmiş bir mercek, kenarları yanlara yönlendirilmiş bir tabağı andırır. Ancak yanlışlıkla ters çevrilmiş bir lens taksanız bile, kötü bir şey olmaz. Böyle bir lens sadece korneaya yapışmayacak ve her göz kırpışında kayarak rahatsızlığa neden olacak. Gözler zarar görmeyecek ama değiştirilmesi gerekecek.
 6. Önemli! Kontakt lenslere tırnaklarınızla ulaşmaktan kaçının, özellikle uzun tırnaklarınız varsa. Lensin kendisine zarar verebilir ve ardından gözün dokularına mikrotravmaya neden olabilirsiniz.
 7. Serbest elinizle üst ve alt göz kapaklarını açın, düz veya yukarı bakın. Kontakt lensi göze getirin – göz bebeğinin hemen altına, bakışınızı ona odaklamayın. Skleraya lensle dokunduğunuz anda, göz kapaklarını yavaşça kapatabilirsiniz – bu durumda, öğrenci refleks olarak aşağı inecek ve lens üzerine yerleştirilecektir.
 8. Merceğin nihayet doğru pozisyonu alması için, kapalı gözlerinize hafifçe masaj yapabilir veya göz kırpabilirsiniz.
 9. Aynı işlemi diğer göz için de tekrarlayın.

Kontakt lenslerin çıkarılması

 

Göz sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerden kaçınmak için en gelişmiş uzun vadeli kontakt lenslerin bile çıkarılması gerekir.

Önemli! Çeşitli göz hastalıklarını önlemek için göz doktorunun tavsiyelerini ve ürün kullanım süresine ilişkin talimatları ihlal etmeyin.

Kontakt lensleri çıkarmak için doğru algoritma:

 1. Ellerinizi iyice yıkayın veya dezenfekte edin ve tüy bırakmayan bir havlu veya kağıt havluyla kurulayın.
 2. Parmağınızı lensin üzerine koyarak, lens üzerinde kırışıklık oluşana kadar alt göz kapağına doğru çekin, çekin ve lens parmağınızda kalacak veya gözünüzden düşecektir.
 3. “Günlük lensler” kullanıyorsanız onları atın. Yedek ürünler planladıysanız, lensi avucunuzun ortasına yerleştirin ve üzerine az miktarda solüsyon damlatın. Protein Sökücü Solüsyonu hafifçe ovalamak için serbest elinizin parmaklarını kullanın.
 4. Kabı ve lensi tekrar solüsyonla durulayın.
 5. Kaba sıvı ekleyin ve ardından çıkarılan lensi oraya yerleştirin.
 6. İşlemleri ikinci gözle tekrarlayın.

 

Lensleri hızlı bir şekilde çıkaramıyorsanız ne yapmalısınız?

 1. Lens üst göz kapağının kenarını aştı ve göz kırmızıya dönüyor. Denemeyi bırakın, gözünüzü kapatın, yabancı bir cismin rahatsız edici hisleri devam ederse, o zaman lens hala içeride, değilse, sonra düştü. Üst göz kapağını yukarı doğru çekerek gözün gizli kısmını ortaya çıkarın, bu kayıp ürünü görmenize yardımcı olacaktır. Dairesel hareketlerle göze gözün iç köşesine doğru masaj yapın. Dairesel manipülasyonlar yaptıktan sonra, lens ya gözün köşesine yakın kıvrılır ya da alt göz kapağının kenarında ikiye katlanır ya da merkezde genişler.
  Panik yapmayın – lens asla göz küresinin arkasına geçmez.
 2. Lens, uzun süreli kullanımdan sonra kurur, takılır ve hareket etmez. Gözü “yapay gözyaşı” damlalarıyla nemlendirin, bir süre sonra lens yumuşar ve kolayca çıkarılabilir.
 3. Lens sıkışmış ve nemlendirildikten sonra bile çıkarılmıyor – sık sık her iki göz kapağına parmaklarınızla masaj yaparak, alt göz kapağını yukarı ve üst göz kapağını aşağı doğru çekerek lens çıkarılır.
 4. Denemelerin hiçbiri yardımcı olmadıysa, bir göz doktorundan randevu alın. Uzman, merceği hızlı ve acısız bir şekilde çıkaracak ve varsa göze verilen zararın derecesini belirleyecektir.

Günlük kontakt lens kullanımıyla, ürünleri sorunsuz bir şekilde nasıl çıkaracağınızı ve takacağınızı öğreneceksiniz ve prosedürün kendisi, bir dakikadan daha az zaman alacaktır.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.