Connect with us

Yardımcı Bilgi

Gözlük camlarını nasıl temizlemelisiniz

Published

on

Gözlük camlarını nasıl temizlemelisiniz

Gözlükler, birçok kişi tarafından günlük olarak kullanılan ve uygun ve düzenli bakım gerektiren modern bir aksesuardır. Bu, hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatacak ve göz sağlığını koruyacaktır.

Önemli! Eldeki olağan aletler: bez paçavraları, giysiler, kağıt peçeteler optik ve güneş gözlüğü camlarının bakımı için uygun değildir.

Gözlük bakımı için genel kurallar: 

 • Uygun saklama – Gözlük camları sert yüzeylerle temas etmemelidir, bu çizilmelerin ve lekelerin önlenmesine yardımcı olur. Gözlükleri sert kapaklı bir kutuda saklamak en iyisidir;
 • Nem ve yüksek sıcaklık camların yapısını değiştirebileceğinden banyoda veya mutfakta bırakmayın;
 • Alkol içeren maddelerin gözlüklerle temas etmesine izin vermeyin;
 • Camı parmaklarınızla silmeyin ve tırnaklarınızla kiri çıkarmaya çalışmayın;
 • Gözlüğü parmaklarımızla temizlemeye çalışmak camların üzerinde sebum izleri bırakacağından camlara parmaklarınızla dokunmayın. Sonuç olarak, bu, gözlükleri daha sık silmenize ve yıkamanıza yol açacak ve bu da daha hızlı aşınmaya katkıda bulunacaktır.
 • Isı, yanlış hizalamaya neden olabileceğinden, ürünü doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın; özellikle plastik lensli gözlükler için;
 • Şakakların deforme olmasına neden olacağından, gözlükleri tek elle takıp çıkarmanız önerilmez;
 • Yılda bir veya iki sıklıkta çerçeveyi ayarlamak gerekir.

Gözlüklerinizi temizlemek neden önemlidir?

Sadece lens üzerinde lekeli ve çirkin görünmesi önemli değildir.. Dokunma noktaları, toz, su sıçraması, cilt parçacıkları, plak, kremler, maskara vb.  gözlüklerde lekeler oluşturabilir. Bu vb tür kontaminasyon nedeniyle aşağıdaki sonuçlar meydana gelebilir: göz mercekleri şeffaflığı kaybeder; nesneler bulanık görünecek; nesnelerin dış hatları bir gökkuşağı gibi silüetler oluşabilir. Sadece mevcut görme problemlerini ağırlaştırabilir.

Gözlüklerinizi temizlemek için ne kullanmalısınız?

 • Temizleyici Spreyler – Özel spreyler ve sıvılar, lensler üzerinde hassas olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm organik ve inorganik temizleyicilerle camları temizlerken, plastik çerçeve ile teması bir deformasyon oluşumuna yol açmaz. Birçoğu, ana işlevlerine ek olarak, örneğin antistatik gibi yardımcı bir seçenek de taşır veya ek olarak buğulanmayı önleyebilir. Buğulanma keskin bir sıcaklık düşüşü olduğunda ortaya çıkan gerçek bir sorundur, bunun canlı bir örneği, bir kış sokağından sıcak bir odaya girildiğinde ortaya çıkar. Çözelti ile işlenmiş lensler buğulanmaya çok daha az duyarlıdır.Gözlük camlarını nasıl temizlemelisiniz

Önemli! Plastik lens spreyleri cam lensleri etkilemez ancak alkol bazlı cam temizleyiciler plastiğe zarar verebilir.

 • Mikrofiber Bezler – Bunlar, camlarınızdaki tozu, parmak izlerini ve diğer kirleri çıkarmak için en iyisidir. Bu malzeme yeterince yumuşaktır ve yüzeyleri çizmez. Bu bezler hem cam hem de plastik camları temizlemek için kullanılabilir. Mikrofiber bezlere alternatif bir seçenek de mineral camlardaki kiri temizlemek için uygun olan süet bezlerdir. Doğru yönde silmek gerekiyor: çerçevenin dış kenarlarından burunluğa doğru. Aksi yönde hareketle temizlerseniz; burunluk sürekli ciltle temas halinde olduğundan, kenarlarda biriken lekeyi camın orta ve dış kenarına taşırsınız.
 • Islak mendiller – Gözlüklerinizi ıslak mendillerle temizleyebilirsiniz, ancak yalnızca bunun için özel olarak tasarlanmış olanları kullanmalısınız. Bunları bulmak için, onlar için özel bir mağazaya veya gözlükçüye gitmelisiniz. Islak mendil kullanmanın büyük bir avantajı, camları sadece toz ve kirden temizlemekle kalmayıp aynı zamanda mikropları ve bakterileri de ortadan kaldıran antibakteriyel maddeler içermesidir.
 • Ilık, sabunlu su – Lensleri temizlemek için su kullanırken, prosedürü aşağıdaki sırayla gerçekleştirmeniz önerilir:
 1. Bir ılık su kabına az miktarda aşındırıcı olmayan sıvı deterjan ekleyin;
 2. Gözlükleri her iki tarafını da yumuşak bir bezle iyice durulayın.
 3. Camları birkaç dakika bekletin, böylece camlar su olur ve biraz kurulur.
 4. Ürünü temiz, kuru bir mikrofiber bezle iyice silin.,
 5. Bu aşamalardan sonra, camları ışığa getirmeniz ve yüzeyin leke ve izlerden arındırılmış olduğundan emin olmanız önerilir.

Önemli! Özel mağazalardan sprey ve temizleme sıvıları satın almanız önerilir. Satışta, lensleri silmek için kullanılamayan maddeler (örneğin, aşındırıcılar ve alkoller) içeren çok sayıda düşük kaliteli ürün bulunmaktadır.

Ulaşılması zor alanlardaki kiri temizleyin 

Camların tasarımı, özellikle farklı yerlerinde toz ve kir birikecek şekildedir. Periyodik olarak ondan kurtulmanız gerekir. Bu, pamuklu çubuklar veya kürdan gerektirir. Çatlaklardaki kiri temizledikten sonra camları akan ılık suda durulayın ve doğal yollarla kurulayın.

Cam Mercek Bakımı

Bu camların avantajları arasında dayanıklılık ve güç bulunur. Eğer camlar yüksek diyoptri için tasarlanmışsa kalın ve ağır olacaktır.Camı tüy bırakmayan bir bez veya pazen ile güvenli bir şekilde temizleyin. Ayrıca deterjanla ılık suda durulayın.

Önemli! Gözlüklerin kurumasını bekleyecek zaman yoksa, bir kağıt havluyla nazikçe kurulayın, ancak lensleri başka bir şeyle ovalamayın. Ve bu prosedür sık ​​sık tekrarlanamaz.Gözlük camlarını nasıl temizlemelisiniz

Plastik Lens Bakımı

Bu tür camların avantajları minimum kalınlık ve ağırlıktır, yüksek diyoptriye sahip camlar bile pratik olarak çok ağır olmayacaktır. Ancak plastik lensler çizilmelere ve mikro çatlaklara daha yatkındır, bu nedenle böyle bir ürüne daha dikkatli özen göstermelisiniz.

Yumuşak bir mikrofiber bez kullanılması tavsiye edilir, kullanılan su ılık, deterjan da en hafif olmalıdır, bebek şampuanı kullanmak daha iyidir.

Optiklerin özel bir kaplaması varsa:

 • Lensleri temizlemek için yalnızca özel solüsyonlar kullanabilirsiniz;
 • Temizlik prosedüründen sonra, gözlük camları mikrofiber bir bezle iyice silinmelidir;
 • Çok sıcak su kullanmayın;
 • Koruyucu kaplamaya zarar verebileceğinden, saç spreyi, parfüm veya diğer ürünlerin lens yüzeyiyle temas etmesine izin vermeyin. Bu tür ürünleri uygulamadan önce gözlüğü çıkarmak daha iyidir.

Gözlüklerinizi olabildiğince uzun süre sağlam tutmak için günde bir kez temizleyin. Burun pedlerine ve çerçevelerine özellikle dikkat edin. Gözlüklerinizi temizlemenin doğru yolu kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olacak ve görüşünüzün bozulmamasını sağlayacaktır.

 

Gözlük camlarını nasıl temizlemelisiniz yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sevdiklerinizle paylaşarak onlarında bu bilgiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.